İki Tecrübeli Analist Uyardı: Bitcoin Bu Seviyelere Gidebilir!

Kripto para piyasası hafif dalgalı bir hafta sonu geçiriyor. Lider kripto Bitcoin kritik 60 bin doların üzerinde kalsa da daha fazla ilerlemekte zorlanıyor. Bloomberg Intelligence stratejisti Mike McGlone, kripto piyasası için önemli etkileri olabilecek, özellikle Bitcoin, altın ve S&P 500 arasındaki ilişkiyle ilgili ilgi çekici bir eğilimin altını çizdi. Popüler analist Michael Van De Poppe ise kritik seviyeyi koruyamaması durumunda bir dalış bekliyor.

Bitcoin şu anda kritik fiyat seviyesinde işlem görüyor

Yakın tarihli bir analizde McGlone, özellikle S&P 500 ve risk varlıkları için daha geniş etkileri olan Bitcoin/altın paritesindeki düşüşü vurguladı. Analizde ayrıca spot Bitcoin SEC’in ETF’leri onaylamasının ardından gelen Bitcoin rallisini de ele aldı. McGlone’a göre, Ocak ayındaki ABD ETF lansmanları girişleri artırarak Bitcoin’in öncü gösterge statüsünü güçlendirdi. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere BTC 1. çeyrekte tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. Ancak, altın ve S&P 500 karşısında tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşamadı. Dolayısıyla 2021’de belirlediği zirveleri geçemedi.

Bu arada, Bitcoin ETF‘lerine girişler nispeten yavaşladı. Bu durum göz önüne alındığında, akşamdan kalmanın kripto para birimleri de dahil olmak üzere risk varlıkları üzerinde etkileri olabilir. McGlone, S&P 500 e-mini future en son Kasım ayında 50 haftalık hareketli ortalamasının üzerine çıktığında Bitcoin’in altın karşısında yükseldiğini, ancak şimdi BTC/altın paritesinde düştüğünü belirtiyor. S&P 500’ün performansının aksine Bitcoin/altın paritesindeki düşüşün, risk varlıklarında geniş kapsamlı sonuçlar doğurma potansiyeli var. Dolayısıyla bu bir tersine dönüşe işaret ediyor olabilir.

BTC fiyat hareketi: 60 bini kırarsa çöker!

Kripto piyasası satış baskısıyla karşı karşıya. Bu yüzden BTC son yedi günde %3,86 düşüşle 61.079 dolara geriledi. Analist Michael Van De Poppe’ye göre, Bitcoin şu anda çok kritik bir seviyede işlem görüyor. Bu yüzden 60.000 dolarda tutunamaması, muhtemelen 55.000 dolar veya 52.000 dolara düşüşe yol açacak. Ancak, analist bunun ardından yükselen trendin devam edeceğini öngörüyor.

Nisan sonlarında Bitcoin, tarihsel olarak yakın vadede bir haber satma olayı olan yarılanma olayını yaşadı. Dördüncü halving da bir istisna olmadı. BTC fiyatı kısa bir süre sonra düşerek 57.000 dolar civarını gördü. Bu fiyat son iki ayın en düşük fiyatı. Ayrıca, kripto para piyasası halving tarihinden bu yana yatay seyrediyor.

Mart ortasında ulaşılan tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 73.000 doların üzerinde ölçüldüğünde, BTC fiyatları yaklaşık %20 oranında düştü ki bu da Kasım 2022’deki FTX diplerinden bu yana kapanış bazında en derin düzeltme oldu. Bununla birlikte Glassnode, bu makro yükseliş trendinin şimdiye kadarki nispeten sığ düzeltmelerle tarihteki en dirençli trendlerden biri olabileceği sonucuna varıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir